زمان – دفعه بازیگر افسانه ازدواج فرزند

زمان – دفعه: بازیگر افسانه ازدواج فرزند سینما زندگی احساس اخبار سینما

گت بلاگز اخبار اجتماعی زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند / ابتکار

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر یکی از کاستی ها این است که زنان در حقوق شهروندی، اطلاع کافی از حقوق خودشان ندارند؛ نمی دانند چطور هنگامی

زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند / ابتکار

ابتکار: زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند

عبارات مهم : برنامه

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر یکی از کاستی ها این است که زنان در حقوق شهروندی، اطلاع کافی از حقوق خودشان ندارند؛ نمی دانند چطور هنگامی که وارد مشکلی می شوند از حق خودشان دفاع کنند.

به گزارش ایرنا از اعلام روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی دولت، معصومه ابتکار در گفت و گو با این پایگاه اطلاع رسانی، به این پرسش که بعضی تحرکاتی از سوی جریان های فمینیسم به خصوص در خارج از کشور شاهد هستیم؛ چقدر این تحرکات جای نگرانی دارد؟ اینگونه پاسخ داد و گفت: تاثیر چندانی ندارد، بعضی گروه ها جهت خود نظراتی دارند و در داخل نیز بعضا مورد توجه قرار می گیرد و طرفدارانی دارند؛ ولی توصیه مهم این است که بانوان ایرانی رویکردشان به داخل است و انتظار دارند دولت بتواند در این زمینه گام های موثری بردارد.

زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند / ابتکار

ابتکار ادامه داد: انتظار است در دانشگاه ها شاهد تحولات خوبی در زمینه ارتقا و موفقیت بانوان در امور اجرایی باشیم، یکی از مطالباتی که زنان ایرانی دارند آشنایی با حقوق پایه و حقوق شهروندی هست؛ در این دوره امیدواریم همکاری خوبی با زن مولاوردی در این زمینه داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که یکی از موضوعاتی که فعالان اجتماعی و به خصوص زنان از شما انتظار دارند، تهیه منشور حقوقی زنان هست. چه برنامه هایی جهت آن دارید؟ افزود: اول باید بررسی کنیم کارکرد منشور حقوق زنان چیست. ما در واقع باید اول ارزیابی جامعی از مواردی که در قوانین فعلی نیاز به اصلاح وبازنگری دارد داشته باشیم یا قوانین جدیدی جهت اینکه پرسشها زنان و خانواده را برطرف کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر یکی از کاستی ها این است که زنان در حقوق شهروندی، اطلاع کافی از حقوق خودشان ندارند؛ نمی دانند چطور هنگامی

ابتکار اظهار داشت: این همان منشوری است که مشخص می کند نقشه راه ما چیست، ما زیاد از اینکه نیاز به بررسی مصوبه داشته باشیم نیاز داریم نقشه راه مشخص با ساز و کارهای موثر جهت پیگیری مقررات و ارزیابی نتیجه های داشته باشیم تا نتیجه گیری کنیم چه میزان در اوضاع خانواده تاثیرگذار بوده است.

دولت یازدهم جهت کم کردن نابرابری ها گام های خوبی برداشت

وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین کارها معاونت امور زنان در دولت یازدهم و برنامه های شما جهت دولت دوازدهم چیست؟ اظهار داشت: معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در دولت یازدهم، جهت اصلاح اوضاع قوانین و مقررات، اصلاح و ارتقای اوضاع زنان، کم کردن نابرابری هایی که در مقررات و بعضی از سیاست ها وجود دارد گام های موثری برداشته است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: اصلاح قوانین در حوزه زنان و خانواده یکی از رویکردهای دولت یازدهم بوده هست، قوانین و مقررات مرتبط با حقوق خانواده و جایگاه و حقوق زن با همکاری مجلس بازبینی شد، بسیاری از موارد پیشنهاد و پیگیری شده است است.

زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند / ابتکار

ابتکار ادامه داد: بعضی از موارد مثل لایحه امنیت و مقابله با خشونت علیه زنان در قوه قضاییه پیگیری شده است است و اکنون مراحل آخر خود را می گذراند.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه 10 بندی از پیشنهادات در بحث زنان و خانواده ارائه شده است است که به اصلاح فرهنگ های قضایی و توجه زیاد به حقوق زن و خانواده بسیار کمک می کند، همچنین در دولت یازدهم در ارتباط با تقویت ساختارها و نهادینه کردن مرتبط با زنان نیز تلاش هایی صورت گرفت و در این دوره کارگروه های غیررسمی در ارائه طرح ها، مشاوره ها و ارتباط گرفتن با نخبگان و فعالین به کمک معاونت آمدند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر یکی از کاستی ها این است که زنان در حقوق شهروندی، اطلاع کافی از حقوق خودشان ندارند؛ نمی دانند چطور هنگامی

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: یکی از رویکردهای مهم دولت یازدهم این بوده که فضا جهت همکاری اجتماعی در حوزه های مرتبط با فعالیت های زنان در حوزه های فرهنگی، حوزه های مرتبط با کودکان در زمینه آسیب ها و پرسشها محیط زیست زیاد کردن پیدا کرد و هم از لحاظ رشد کمی و کیفی ارتقا داشتند.

وی تاکید کرد: در این دوره همچنین شاهد زیاد کردن فعالیت موسسات و خیریه هایی بودیم که با انگیزه معنوی کار می کردند و دستاوردهای خوبی داشتند، در زمینه مطالعاتی و پژوهشی نیز کارهایی در دست اقدام بوده است که نتیجه بخش بوده است و توانسته است کمک هایی جهت تصمیم گیری بهتر داشته باشد.

زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند / ابتکار

وی با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مراکزی که به بحث زنان می پردازد همکاری خوبی دارد، ادامه داد: به خاص در بحث آسیب ها گام های خوبی در دولت یازدهم برداشته است و امیدواریم در دولت دوازدهم بتوانیم این مسیر را ادامه بدهیم و راه های نوینی جهت زیاد کردن سطح همکاری و توجه زیاد به سرمایه های اجتماعی داشته باشیم.

نسبت بیکاری در زنان زیاد از مردان است

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه برنامه های پیش روی معاونت امور زنان و خانواده چیست؟ نیز توضیح داد که تقویت ساختارها جهت اصلاح اوضاع زنان یکی از برنامه های پیش روی این معاونت است.

ابتکار اضافه کرد: همچنین در رابطه با تقویت شرکت های مردم نهاد و شبکه سازی این شرکت ها برنامه هایی پیش رو داریم، یکی از موضوعاتی که به صورت خاص مورد توجه قرار می دهیم بحث خانواده است و اقداماتی که می توانیم جهت تقویت نهاد خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی و به عنوان نهادی که می تواند به اوضاع معنوی و ثبات اجتماعی یاری کند انجام دهیم.

وی اظهار داشت: از طرفی دیگر بحث حقوق خانواده مساله مهم دیگری است که از برنامه های این معاونت در این دوره هست، در این دوره به مباحث توسعه پایدار توجه می کنیم و نقشی که زنان در ایجاد جنبش های اجتماعی دارند. عنوان دخترچه فرزند ها به طور خاص و مخصوصا همکاری با نهادهای نظامی کشور در این دوره از دیگر مواردی است که مورد توجه این معاونت است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: در حال حاضر شکاف هایی در مباحث زنان داریم و تلاش می کنیم این را کم کنیم، رسیدن به وقت های برابر یکی از رویکردهای مهم این معاونت است.

وی ادامه داد: بحث نشاط خانواده و توجه به شکوفایی خانواده اینکه خانوده شکوفا چه شاخصه هایی دارد و چقدر این مساله می تواند یاری کند به اوضاع عمومی جامعه یکی دیگر از برنامه های پیش رو هست. هنگامی که خانواده ها شکوفا شوند حتی اقتصاد هم شکوفا می شود. مساله کارآفرینی و توجه به فارغ التحصیلان زن از دیگر برنامه های پیش رو است.

ابتکار با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر نسبت بیکاری در بانوان زیاد از مردان هست، اضافه کرد: عنوان دیگر کارآفرینی جهت بانوان است و علاوه بر این زنان سرپرست خانوار نشانه مهم هستند و توجه به اوضاع آنها از نظر حقوقی مور توجه این معاونت است.

مساله اشتغال بانوان را با جدیت دنبال می کنیم

وی در پاسخ به اینکه چه برنامه ای جهت اشتغال پایدار زنان و زیاد کردن فرهنگ اشتغال پذیری بانوان دارید؟ اظهار داشت: یکی از مهمترین مساله دراین زمینه توان افزایی زنان هست، اینکه بتوانیم به زنان آموزش بدهیم تا بعد از فارغ التحصیلی بتوانند جذب بازار کار شوند و یا اینکه خودشان کارآفرین شوند،هر دو اینها، دوره های تخصصی می طلبد و در بسیاری از استان ها این کار شروع شده است است.

ابتکار اضافه کرد: می خواهیم منسجم تر این مساله را دنبال کنیم و این یک چالش مهم هست؛ اینکه بانوان ما هنگامی که تحصیلات خوبی دارند نمی توانند کار پیدا کنند؛ این مساله را با جدیت دنبال می کنیم. همچنین مشاغل سبز جهت بانوان تعریف شده است هست؛ مشاغلی که بانوان به آن علاقه زیادی نشان می دهند و در مجموع نگاه خاص به اشتغال زنان خواهیم داشت.

بکارگیری 30 درصد بانوان در دستگاه ها را رصد می کنیم

ابتکار در پاسخ به این پرسش که مدیر جمهوری در جریان گزینش اعضای کابینه بخشنامه ای ابلاغ کردند تا بر این اساس وزرا 30 درصد از معاونن یا مشاوران خود را از زنان گزینش کنند. چه برنامه هایی جهت پیگیری اجرای این بخشنامه دارید؟ نیز گفت: بخشنامه شورای عالی اداری اخیرا ابلاغ شده است است و دکتر روحانی تاکید داشته اند که معاونان خود را از زنان گزینش کنند. ما هم ضمن تاکید بر اهمیت این بخشنامه به وزارتخانه ها، اوضاع را رصد می کنیم. این مساله مهمی در بحث توان افزایی بانوان

است.

فعالیت در حوزه حقوق شهروندی مسئولیت سنگینی است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین در پاسخ به این پرسش که بعضی حاشیه ها در خصوص جابجایی شما با زن مولاوردی در این معاونت مطرح بود و بعضی از بین بردن ایشان از این معاونت را از بین بردن از قدرت اعلام کردند. چه نظری در این خصوص دارید؟ گفت: وی مسئولیت سنگینی دارند؛ دستیار خاص رییس جمهوری در حقوق شهروندی مسئولیت سنگینی است و حتی شاید فراگیری اش زیاد از امور زنان و خانواده است.

وی تصریح کرد: من هم خودم از محیط زیست به این معاونت آمدم،جابجایی افراد لزوما علت بر از بین بردن کسی و نقد داشتن به عملکرد او نیست؛ گاهی اوقات اقتضا می کند جابه جایی ها صورت گیرد البته در نهایت تشخیص با مدیر جمهوری هست، وی هم تلاش کردند عالی ترین تصمیم بگیرند.

وی ابراز امیدواری کرد، مولاوردی همان گونه که در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خوب عمل کردند در حوزه حقوق شهروندی نیز با توجه به مشکلاتی که در زمینه حقوق شهروندی داریم هم خوب عمل کنند.

وجود ساختارهای سنتی در جامعه

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتقاد هستید که جامعه ما مرد سالار است یا خیر؟ نیز افزود: من اعتقاد دارم جامعه ای داریم که ساختارهای سنتی هنوز در آن وجود دارد و هنوز با نقش خوبی که دین در سیاست و جامعه دارد، فاصله داریم.

ابتکار ادامه داد: متاسفانه بعضی با تمسک به بعضی ظواهر شریعت یک تفرقی در گفتار و لحنشان دارند این مساله در خانواده هم گاهی مشاهده می شود؛ در حالی که نگاه اسلام به زنان و مردان برابر هست؛ ولی تفاوت هایی در مسئولیت های اجتماعی و فردی وجود دارد، ولی این تفاوت ها به معنی برتری انسانی نیست. بنابراین باید تلاش کنیم، این نگرش های سنتی که با پیرایه ها و برداشت های خرافی آمیخته، از بین رود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جممهوری افزود: ما هنوز سقف شیشه ای داریم، ساختار و شکل خانواده چه به شکل سنتی و مدرن جهت بانوان و مردان ملاحظاتی را به وجود آورده است و باید روی آن کار شود.

وی با بیان اینکه خانواده نقطه امن هست؛ گفت: نباید نقطه اضطراب و تنازع شود؛متاسفانه می بینیم در خیلی موارد خانواده دارد به نگرانی جهت نسل جوان تبدیل می شود و میل به جهت تشکیل خانواده کم می شود. این مساله آسیب های زیادی فردی و اجتماعی به وجود می آورد.

واژه های کلیدی: برنامه | خانواده | ریاست جمهوری | بانوان ایرانی | معصومه ابتکار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz